fdsz-communication

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének közleménye

Orbán Viktor miniszterelnök és Palkovics László miniszter 2021. május 4-én tárgyalt a modellváltó egyetemeket irányító alapítványok kuratóriumi elnökeivel.

A miniszterelnök az egyetemektől azt várja, hogy "ne középszerűek legyenek, hanem kiváló, minőségi szakembereket képezzenek", egyben kijelentette, "az állam ehhez kész finanszírozást biztosítani, az intézmények saját fejlesztési tervei alapján".

Pozitív fejlemény, hogy a miniszterelnök a magyar felsőoktatás minőségét akarja emelni, és az ehhez szükséges források előteremtését ígéri. A kormány augusztustól 15% béremelést ígért, amit januártól újabb 15% követne, immár differenciáltan. Minderre azonban jelen pillanatban nem látunk garanciát! Az ugyancsak kedden beterjesztett költségvetési törvényjavaslatban ugyanis nem látjuk a béremelés fedezetét. Az oktatói bértáblát meghatározó egyetemi tanári kategória változatlan maradt, miközben a tanársegéd kezdő bére alig kétezer forinttal több a garantált bérminimumnál. Nem látjuk az oktatók, kutatók, az oktatást-kutatást segítő munkavállalók bérnövekedésének forrását. További bizonytalanságot jelent, hogy nincs rögzítve, a nem oktató munkavállalók esetén mi lesz a bérek számításának alapja, ha a Kjt. hatálya alól kikerülnek.

A miniszterelnök szerint "a modellváltó egyetemek küldetése, hogy Magyarország lokomotívjaiként húzzák előre hazánk gazdaságát, erősítsék versenyképességét".

Mindez a bérek radikális felzárkóztatása nélkül csupán illúzió marad!

FDSZ