2024. március 28., csütörtök
fs30_Banner_hu

FES30 Ösztöndíjprogram

A Friedrich-Ebert-Stiftung budapesti irodája fennállásának 30. évfordulója alkalmából új ösztöndíjprogramot hirdet fiatal felsőoktatásban tanulók számára.

A Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) idén ünnepli magyarországi irodájának 30 éves fennállását. A FES elkötelezett a szociáldemokrácia, valamint az Európai Unió céljai és alapértékei mellett. Ennek szellemében és e kerek évforduló alkalmából az alapítvány ösztöndíjprogramot hirdet fiatal, társadalompolitikai területen aktív, 30 évesnél nem idősebb mesterszakos egyetemi hallgatók és doktoranduszok számára anyagi támogatást és tanulási lehetőséget kínálva.

Ki pályázhat?

Pályázati feltételek:

• Legfeljebb 30 éves életkor, magyar állampolgárság, magyarországi lakcím.
  • Aktív hallgatói státusz magyarországi mester- vagy doktori képzésben 2021. őszi szemeszterében.
  • Egyidejűleg más ösztöndíjprogramban való részvétel felfüggesztése (tanulmányi vagy szociális alapú ösztöndíj nem kizáró ok).
  • Ellenőrizhetően dokumentált és meggyőzően szemléltetett szerepvállalás a demokrácia, a jogállamiság, az európai integráció, a társadalmi részvétel és a szolidaritás értékeiért (önkéntes igazolás, ajánlás).
  • Elkötelezettség azok mellett az értékek mellett, melyekben a FES is hisz.
  • Kiváló német vagy angol nyelvtudás.
  • A FES a régiók közötti esélyegyenlőségre törekszik, ezért a fővároson kívüli egyetemekről jelentkező diákok pályázatai az elbírálás során előnyt élveznek.

Az ösztöndíj tartalma

2021. szeptember 1-jével kezdődően a FES a program első szakaszában féléves időtartamra ítél meg ösztöndíjakat havi 130.000 Ft összegben.

Ezt követően a különösen sikeres résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy 2022. március 1-jével kezdődően további hat hónapon keresztül havonta 200.000 Ft ösztöndíjban részesüljenek. Az ösztöndíj maximális időtartama 1 év. Az ösztöndíjprogram első szakaszában való részvétel önmagában nem jogosít a második szakaszba való automatikus átlépésre. Az ösztöndíjprogram második szakaszában támogatottak köréről a FES az egyéni kérvények benyújtását követően dönt.

Az ösztöndíj mindkét szakaszban két célra irányul: egyfelől a tudományos elemzőkészség fejlesztésére, másfelől a tények gyakorlati és társadalompolitikailag releváns módon történő feldolgozására és közvetítésére. Ezen kettős cél érdekében a résztvevőknek az anyagi támogatás mellett a következő lehetőségeket, tevékenységeket kínáljuk:

• A FES legalább két szabadon választott rendezvényén való részvétel. (kötelező)
  • Részvétel az ösztöndíjprogram keretein belül, az ösztöndíj teljes időtartama alatt a tanulmányokat kísérő mentorprogramban a FES egyik magyar társszervezeténél. A szervezetek listája a kiírás alján található. Kérjük, adja meg preferenciáit a jelentkezési lapon. (kötelező)
  • Hozzáférés a FES-Studienförderung Deutschland (FES németországi ösztöndíjprogram) alumni-hálózatához, és az ösztöndíj időtartama alatt lehetőség a németországi program ösztöndíjasai által szervezett szakmai találkozó(ko)n való részvételre. (Ennek feltétele a kiváló német nyelvtudás, illetve az utazást és az eseményt lehetővé tevő járványügyi szabályozás). (választható)
  • Német nyelvtanfolyam a Goethe Intézetnél. Ennek költségeit a FES sikeres vizsga esetén átvállalja. (választható)

A pályázás módja

A pályázatokat a magyar nyelven kitöltött és aláírt jelentkezési lappal és az alábbiakban felsorolt dokumentumokkal 2021. július 25-ig a FES budapesti irodájához kérjük benyújtani a következő címre egy PDF-dokumentumban: osztondij(at)fesbp.hu.

Kitöltött és aláírt jelentkezési lap. Kérjük, mindenképp nevezzen meg három szervezetet a mentorprogramban résztvevő szervezetek közül. A szervezetek listája megtalálható a pályázati kiírásban.

1. Rövid német vagy angol nyelvű önéletrajz.

2. 2-3 oldalas német vagy angol nyelvű motivációs levél, amely tartalmazza a pályázó társadalompolitikai tevékenységének leírását.

3. Iskolai és egyetemi végzettségek igazolása:

• Az érettségi bizonyítvány másolata
  • Az egyetemi bizonyítványok minden érdemjegyet tartalmazó másolata
  • PhD-hallgatók esetében a mesterfokozat vagy egyéb felsőfokú bizonyítvány (diploma) érdemjegyeket is tartalmazó másolata
  • Hallgatói jogviszony igazolása a félévre való beiratkozást követően.(*A státusz igazolása az ösztöndíj előfeltétele.)

4. Nyelvtudást igazoló dokumentum.

5. Opcionális: Előnyt jelent egy ajánlólevél, mely a pályázó által végzett politikai és szociális tevékenységet írja le és értékeli.

A FES társszervezetei, melyek részt vesznek a mentorprogramban

• Debreciner.hu
  • Magyar Helsinki Bizottság
  • Magyar Szakszervezeti Szövetség