Agrár képzési terület

Az agrár képzési terület alapszakjait a Mérnöki Kar és a Mezőgazdasági Kar kínálja.

A Mezőgazdasági Kar a Dél-Alföld mezőgazdasági központjaként képez agrárszakembereket.


Az alapképzésben a tantervi célkitűzés olyan gyakorlati szakemberek kibocsátása, akik alkalmasak főképpen mezőgazdasági üzemekben, magánvállalkozásokban, pénzügyi és kereskedelmi vállalkozásokban, szakigazgatásban, önkormányzatoknál, valamint vadászattal, vadtenyésztéssel, vad- és erdőgazdálkodással, természetvédelemmel foglalkozó szervezeteknél a gazdálkodás tervezésére, szervezésére, irányítására és gazdaságos működtetésére.


A Karon a következő alapképzési szakok közül lehet választani: agrár- és üzleti digitalizáció, mezőgazdasági mérnöki, vadgazda mérnöki, vidékfejlesztési agrármérnöki (nappali és levelező tagozaton).


A képzéseket duális és kooperatív képzési formában is lehet választani.

 

A mesterképzésben a tantervi célkitűzés olyan agrárszakemberek kibocsátása, akik alkalmasak a vidéki infrastruktúra problémáinak felismerésére és fejlesztési javaslatainak előkészítésére, továbbá szakmai értékelésére, szaktanácsadási feladatok ellátására, a fenntartható gazdálkodás megteremtésére, a mezőgazdaság műszaki-technológiai fejlesztésére, az agrárkutatási eredmények gyakorlati megvalósítására. Az alapképzést követően a Karon vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzés szakon lehet továbbtanulni.


A vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzés célja olyan agrárszakemberek képzése, akik megszerzett ismereteik birtokában az erőforrások optimális felhasználását biztosító termelő, elosztó és szabályozási, valamint a termeléssel, a szolgáltatásokkal összefüggő szervezési és irányítási folyamatokat felügyelik.

A Kar képzési portfólióját színesítik a felsőoktatási szakképzési szakok.


A Karon a következő felsőoktatási szakképzési szakok közül lehet választani: gyógy- és fűszernövények, mezőgazdasági, ménesgazda felsőoktatási szakképzési szak.


A Mérnöki Karon élelmiszermérnök, mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnök alapképzés, valamint élelmiszermérnök és élelmiszerbiztonsági- és minőségi mérnök mesterképzés választható. Minden képzés duális és kooperatív formában is elérhető.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


kartali_tunde_felveteliKartali Tünde - TTIK, biológia PhD

Újvidéken, szerb nyelven fejeztem be a mesterképzést. De mindig is szerettem volna az anyanyelvemen továbbtanulni, mikrobiológiával foglalkozni. Ezért jelentkeztem az SZTE Biológia Doktori Iskolájába. Szegedet mindig is szerettem. Régóta tisztában vagyok azzal is, hogy az itteni egyetem minőségi képzést biztosít, az SZTE Mikrobiológiai Tanszékéről csak jót hallottam. Ezért választottam a Szegedi Tudományegyetem doktori képzését.





bulik-patrikBulik Patrik – MK: műszaki menedzser

A szakmai gyakorlattal és a duális képzés bevezetésével már egyetemistaként lehetőségünk nyílik valódi munkatapasztalat szerzésére. Nyelvtanulásra is kiválóan alkalmas az SZTE, hallgatóként megannyi ösztöndíjra pályázhatunk a világ számos országába. Az egyetemi élet szerves része persze a kikapcsolódás is, melyhez sportolási, kulturális lehetőségeket és kedvezményes belépőket biztosítanak.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.