SZTE FDSZ 2019

Csökkent a hallgatók száma az utóbbi években

A bölcsészettudományi szakokra jelentkezők száma 2011 óta nyolcezerrel, a felvetteké kétezerrel csökkent, több mint 9600-ról 7505-re. Jogi képzésekre 2011-ben még 15 ezren szerettek volna bekerülni, tavaly viszont már csak alig hétezren, azoknak a száma pedig, akik végül felvételt nyertek, hétezerrel négyezerre csökkent. Ha 2020-ban bevezették volna az összes alap- és osztatlan szakon a kötelező középfokú nyelvvizsga követelményét, valószínűleg újra jelentősen csökkent volna az egyetemekre, főiskolákra felvételizők száma, ugyanis 2019-ben az elsőévesek majdnem harmada nem rendelkezett ilyennel. A követelményt végül a szakmai szervezetek tiltakozása miatt eltörölték.


Forrás: http://eduline.hu/

Partizán tudóstalálkozó a CEU-n

A budapesti Közép-európai Egyetemre (CEU) kaptak meghívást csütörtök estére többen azok közül a külföldi tudósok közül, akik az MTA által szervezett Tudományos Világfórum alkalmából érkeztek a magyar fővárosba. A találkozót – a CEU-val karöltve – az MTA-tól elcsatolt kutatóintézetek dolgozóit tömörítő Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szervezte, hogy tájékoztassák külföldi kollégáikat a közelmúlt eseményeiről, miután a magyar kormány támadása az akadémiai szabadság ellen nem szerepel a világfórum megvitatandó, hivatalos programpontjai között.


Forrás: https://nepszava.hu/

Sportakadémiát szervez Kásler Miklós

„A kormány szándéka olyan sportakadémiai rendszer megvalósítása, amely elősegíti a minőségi élutánpótlás-nevelést megalapozó tehetséggondozást, sportszakmai felkészítést, versenyeztetést, és hogy először “a kosárlabda, a kézilabda és a labdarúgás sportágak sportakadémiai rendszer állami feladatellátása kerüljön kidolgozásra”.


Forrás: https://nepszava.hu/

Palkovics: a karokról az egyetem szenátusa dönt

Az egyetemek működése nem azon múlik, hogy karokon szerveződik a munka vagy sem. A nemzetközi gyakorlatban van példa kari struktúrára,

de arra is, hogy az oktatás intézeti keretek között folyik - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén. Sikeresnek minősítette a felsőoktatási kancellári rendszert, amely segített rendezni az intézmények gazdasági,

pénzügyi működését.


Forrás: https://www.kormany.hu/

Egyetem Zrt. -Radikálisan átszabják a Corvinust

Az új vezetés úgy irányítja a Corvinust, mintha az egy vállalat lenne - kifogásolják az oktatók a „menedzsment” átszervezési eljárását.


Forrás: https://nepszava.hu/

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete: nem a nyelvi képzés az egyetlen problémás terület az oktatásban

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete üdvözli a döntést, mely szerint mégsem lesz kötelező a nyelvvizsga a felvételihez. A közlemény kitért a kialakult bérfeszültségre is. „Az oktatás teljes vertikumában tarthatatlanul alacsonyak a bérek, és az utóbbi évek ad hoc jellegű intézkedései nyomán komoly bérfeszültség alakult ki, ami ellehetetleníti a minőségi munkát. Hangsúlyozzuk, hogy szükség van a közoktatással és felsőoktatással kapcsolatos kérdésekben a konzultáció és a párbeszéd megerősítésére!”


Forrás: https://www.hrportal.hu/
ITM: a szülői és munkáltatói felelősséget erősítheti meg az új szakképzési törvény

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatja a szakképzési törvényhez benyújtott módosító javaslatot, amely a szülőket arra ösztönözné, hogy gyermekük egy biztos megélhetést jelentő szakma megszerzésével zárja tanulmányait - közölte az ITM.


Forrás: https://www.napi.hu/
18 évre emelné a tankötelezettség határát a teljes ellenzék

Közös közleményben biztosították támogatásukról a tankötelezettség korhatárának 18 évre való emeléséért – az Idetartozunk Egyesület által –

indított aláírásgyűjtést az ellenzéki pártok pénteken. Az MSZP, a DK, az LMP, a Momentum, a Jobbik és a Párbeszéd közös közleményét a szocialisták juttatták el az MTI-hez. „Az Orbán-kormány tudatosan teszi tönkre a fiatalok jövőjét azzal, hogy elzárja őket a használható tudástól. Százezer fiatal élete eddig már kisiklott, mert 2011 óta egy lélektelen, rossz döntés következtében őket már 16 évesen kilökték az oktatásból” – írták.


Forrás: https://24.hu/

ÉSZT: a szakképzési törvény átalakítása a teljes közalkalmazotti szférára veszélye

Az Értelmiségi Szakszervezetek Tömörülésének (ÉSZT) Elnöksége aggodalommal figyeli a szakképzés átalakításának folyamatát. Az ÉSZT véleménye szerint a törvényjavaslat jelenlegi állapotában még módosító indítványokkal sem lesz alkalmas arra, hogy egy ilyen nagyszabású átalakítást szolgáljon.


Forrás: http://os.mti.hu/

Továbbra is előny a nyelvvizsga a felsőoktatási felvételinél

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára, Schanda Tamás emlékeztetett a kormány minapi döntésére, amellyel az ITM javaslatára visszavonta, hogy a felsőoktatási tanulmányok megkezdésének feltétele egy középfokú nyelvvizsga legyen 2020-tól. Ismertette:

a mostani felsőoktatási eljárás során a komplex középfokú nyelvvizsga után 28 többletpont, a felsőfokú nyelvvizsga után 40 többletpont jár majd. Kitért arra is: a szintén felvételi feltételként előírt egy emelt szintű érettségi továbbra is megmarad.


Forrás: https://www.kormany.hu/

Nyolc százalék felett is nőhet a minimálbér

A gazdaság jelenlegi mutatóinak alapján nem zárható ki, hogy több mint nyolc százalékkal emelkedjen jövőre a minimálbér és a garantált bérminimum. Ez mintegy öngerjesztő folyamatként további keresetnövekedést, nagyobb fogyasztást és beruházási kedvet, ezáltal teljesítménynövekedést hozhat – mondta a Magyar Hírlapnak Lentner Csaba közgazdászprofesszor.


forrás: https://www.magyarhirlap.hu/
Napirendre kerülnek a minimálbérek

Előre hozott járulékcsökkentésről, a jövő évi minimálbérek korábban rögzített mértékének felülvizsgálatáról, emellett az állami cégek alkalmazottainak keresetrendezéséről is megkezdődnek a tárgyalások a következő napokban — tudta meg a Magyar Nemzet.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

  • Budapest, 2019. október 30., szerda (OS) - Új bértáblákat dolgozott ki az FDSZ
  • Dráviczki Sándor FDSZ elnök és Palkovics László ITM miniszter a szeptember 18-i találkozón több felsőoktatást érintő kérdést is átbeszéltek.

- írja közleményében az FDSZ.

A munkáltató és a munkavállalói szakszervezet egyetértésével újították meg a Szegedi Tudományegyetem kollektív szerződését 2019. október 21-én.

Egyre nő a külföldi hallgatók száma

Jelenleg több mint 33 ezer külföldi tanul a hazai felsőoktatásban – ezen belül a négy orvosi egyetemen bő tízezer –, míg 2015-ben mintegy 23 ezren voltak, ami az akkori összes nappali tagozatos hallgató 12 százalékát jelentette. A külföldi állampolgárságú hallgatók száma és aránya folyamatosan nő, az utóbbi mutató tavaly 16,5 százalék volt az Oktatási Hivatal adatai szerint.


Forrás: https://www.vg.hu/

Népszerű a nyelvtanulási kölcsön

Rendkívül nagy érdeklődés övezi a Diákhitel Központ október 1-jétől bevezetett új termékét, már háromszáz egyetemi hallgató és volt hallgató igényelte a Nyelvtanulási Diákhitelt a bevezetés óta eltelt egy héten. Az ügyfelek szinte kivétel nélkül a maximális ötszázezer forintot kérték, és a legtöbben a maximális ötéves futamidőt választották – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Magyar Péter, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója.


Forrás: https://www.magyarhirlap.hu/

Nagy hiba a nyelvvizsga hiánya

Akár 30-40 százalékkal is eshet a felsőoktatásba felvett hallgatók aránya a jövő évtől, ha az oktatási kormányzat nem enyhíti azt a szigorú szabályozást, amely szerint az alap- és osztatlan képzésekre jelentkezőknek középfokú komplex nyelvvizsgával kell rendelkezniük – mondta a Világgazdaságnak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke. A legjobban a pedagógusi és az egészségtudományok területén csökkenhet a hallgatók száma. Szerinte az oktatási kormányzat hozzá fog nyúlni a szabályozáshoz, mivel így ezrek szorulnak ki a felsőoktatásból. Megoldásként említette a HÖOK elnökének a javaslatát, amely szerint legalább öt-hat évre széthúzva és szakirányonként kellene bevezetni a felvételihez szükséges B2-es kötelező nyelvvizsga meglétét.


Forrás: https://www.vg.hu/

Változnak a felvételi pontok, megnyílnak a kiskapuk

Alacsonyabb pontszámokkal fognak bekerülni 2020-tól a felsőoktatásba a fiatalok, mert a nyelvvizsga és az emelt szintű érettségi kötelezővé tétele miatt a többség elesik a pluszpontjainak jó részétől. Vannak azonban kiskapuk, amelyeket kihasználhatnak a felvételizők, továbbá megúszhatják a szigorítást azok is, akik még idén novemberben beadják jelentkezésüket a keresztféléves képzésekre. Az idei választék napokon belül elérhető lesz, a jelentkezéseket pedig november közepéig kell beadni, most utoljára még a régi követelmények és szabályok szerint.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

Lehet, hogy 70 évesen is dolgozni kell

A kedvezőtlen demográfiai folyamatoknak köszönhetően jelenleg az az alapforgatókönyv, hogy a következő húsz évben 8,75 millióra csökken majd Magyarország népessége – mondta a Portfóliónak adott interjúban Spéder Zsolt, a KSH Népesedéstudományi Kutatóintézetének vezetője. Szerinte ha a várható élettartam növekedésével párhuzamosan az egészségben eltöltött évek száma is nő majd, 2040-ig valószínűleg elkerülhetetlen lesz a nyugdíjkorhatár megemelése.


Forrás: https://www.portfolio.hu/

Rá kell kapcsolni a nyelvtanulásra

Bajban lehetnek egyes szakok indításával az egyetemi és főiskolai tanszékek, ha a felvételizők nem hajtanak rá a nyelvtanulásra. Az Oktatási Hivatal felsőoktatási jelentése szerint ugyanis néhány területen kiugróan magas a nyelvvizsga nélkül jelentkezők aránya. (A PSZ már többször felhívta a figyelmet arra, hogy gond lehet a pedagógusképzéssel is! – kieg., LJ)


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

Sok a bizonytalanság a 2020-as felvételi körül

Továbbra sem lehet azt mondani, hogy többen jelentkeznének nyelvvizsgára vagy nyelvtanfolyamra a 2020-as felvételi szigorítások hatására. Ami az első félévet illeti, pontosan megegyeztek az adatok a 2018-as számokkal - mondta az Eduline-nak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Országos Nyelvoktatási és Nyelvvizsgáztatási Szakmai Egyesület elnöke. Szerinte sok szülő és diák még mindig kivár, nem tudják, hogy biztosan mindenkire vonatkozik-e az új szabály, illetve, hogy miként változik a felvételi pontszámítás.


Forrás:http://eduline.hu/

Pályakövetés 2018

Bruttó 334 667 forint - ennyi a diplomával rendelkező pályakezdők havi átlagbére a 2018-as diplomás pályakövetési kutatás szerint. Pedagógusdiplomával havonta 285 ezer bruttó volt a fizetés.


Forrás: http://eduline.hu/

A CEU marad Budapesten is

Szabadság nélkül nincs demokrácia. A CEU mindig is kiállt a demokratikus társadalmi értékek mellett, az utóbbi időben emiatt sok gondunk volt Budapesten – mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora az egyetem bécsi kampuszának megnyitása alkalmából tartott sajtótájékoztatón. Hangsúlyozta: noha kényszerítették őket arra, hogy amerikai akkreditációjú képzéseiket az osztrák fővárosba helyezzék át, Bécsben is otthon érzik magukat. De maradunk Budapesten is, nem húzzuk le a rolót. Az Orbán-kormánnyal szembeni kapituláció nem opció – fogalmazott.


Forrás: https://nepszava.hu/

Kétszázmillió euróba került, hogy Bécsbe száműzték a CEU-t

A tanárok idén ingáznak a két főváros között, jellemzően két-három napra mennek Bécsbe. A következő évtől viszont a többségük már oda is költözik, már ha magukkal tudják vinni a családjaikat.


Forrás: www.hvg.hu

Lehet igényelni a hitelt nyelvtanulásra

Október elsejétől indul az új típusú diákhitel, amely az aktív és a passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, valamint a már végzett hallgatókat segítheti a diplomához szükséges nyelvvizsga megszerzésében.


Forrás: http://eduline.hu/

Átszervezik az egyetemeket

RTL klub Híradó adása 2019. 09. 29.


Forrás: https://rtl.hu/

Négyéves alapképzést indíthatnak egyes szakokon – a nyelvvizsga követelményéből nem enged az ITM

Nem akar kivonulni az állam a felsőoktatásból, de a Corvinushoz hasonlóan más egyetemeknél is szóba jöhet az alapítványi fenntartás lehetősége – egyebek mellett erről tárgyalt Palkovics László miniszter az FDSZ-szel. A Magyar Nemzet úgy tudja, felülvizsgálják a tanterveket is: egyes szakokon átalakulhat a képzési szerkezet, és háromról négy évre bővülhetne az alapképzés ideje. A nyelvvizsgaszabály kapcsán Dráviczki Sándor, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke hangsúlyozta: jelezték az ITM-nek, hogy egyes intézményekben a szigorítás miatt csak a felvételizők 38-42 százaléka fog bejutni a felsőoktatásba, de úgy tűnik, a tárca mindezek ellenére is kitart az álláspontja mellett, és nem tervez semmilyen könnyítést vagy haladékot.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

A hiányszakmáknál módosulhat a nyelvvizsga-követelmény

Még mindig lehetnek változások a jövő év egyetemi felvételi szabályokban. Parragh László, az iparkamara elnöke nem lepődne meg, ha bizonyos hiányszakmák esetén a kormány eltekintene a kötelező nyelvvizsgától. Az Mfor a szakképzési változásokat is elemezte.


Forrás: https://mfor.hu/

Palkovics László a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének vezetőivel találkozott

Szerdán többek között a felsőoktatás fenntartóváltásáról és finanszírozásáról, illetve az egyetemi bérekről egyeztetett az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) minisztere és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ). A szakszervezet elnöke az Eduline-nak elmondta: jelentősen megemelt, differenciált bérekre van szükség, és a nem oktató alkalmazottak fizetését is rendezni kell. Az FDSZ javaslatot dolgoz ki.


Forrás: https://eduline.hu/

Az FDSZ elnöksége a sajtóból, illetve a Kormány hivatalos állásfoglalásából értesült arról, hogy a felsőoktatás egésze az EMMI-től átkerül az ITM-hez. Minden, a felsőoktatás színvonalának és a munkavégzés körülményeinek javítását célzó átszervezést örömmel fogadunk, azonban aggodalomra ad okot, hogy nem látjuk a megfelelő, hatástanulmányokat felhasználó és az érintetteket bevonó gondos előkészítést. Kifogásoljuk, hogy ismét elmaradt az egyeztetés és a közös célok tisztázása.

Orbánék nem összevonást, hanem összetársítást terveznek

Nem lesz egy nagy "szuperegyetem", de a felsőoktatási intézmények és a kutatóintézetek közötti együttműködést valóban erősítené, összehangolná a kormány – értesült a Népszava. A folyamatot könnyíti, hogy a felsőoktatás irányítása az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz (ITM) került át szeptember elsejétől.


Forrás: www.nepszava.hu

Palkovics elvitte az egyetemeket, de vezetőt még nem kaptak

hírek szerint Bódis József államtitkár és az egyetemi tanárrá frissen kinevezett Horváth Zita helyettes államtitkár kerül át az Emmiből az ITM-be, de az erről szóló döntés (az államtitkár esetében a köztársasági elnöké, a helyettesnél a miniszterelnöké) még nem jelent meg.


Forrás: www.hvg.hu

Lassan végveszélybe kerül az egész iskolarendszer, nem a legrátermettebbek lesznek pedagógusok

Sok a pályaelhagyó, nem vonzó a szakma, így már nem is a legrátermettebbek lesznek pedagógusok, ami tetézi majd a bajokat – figyelmeztet a Népszavában adott interjújában Hauser Zoltán, az egri Eszterházy Egyetem volt rektora. Idézet a cikkből:

Sokan tanulási nehézségekkel, gyenge bizonyítvánnyal kerülnek be a pedagógusképzésbe, így esetükben előre tudható, bizonytalan elvárás például az, hogy majd egy vidéki iskolában hátrányos helyzetű gyerekeket zárkóztassanak fel. Ennek pedig drámai következményei lehetnek: ha egy gyerek élete az alsó tagozatban rossz felé indul el, később már rendkívül nehéz javítani rajta. A felső tagozaton pedig a jól teljesítő, tehát a tanár számára kedves gyerek egyre inkább eltakarja az alsóban elvesztett, "problémás" diákot, aki mind hátrébb és hátrébb kerül a padsorokban, mígnem aztán eltűnik szem elől. Nagy baj az is, hogy nem látom, mitől változna meg a helyzet: a következő 10 évben közel 25 ezer olyan pedagógus fog nyugdíjba menni, akiknek zöme még a nyolcvanas években végzett, amikor még komoly teljesítmény, érdem és büszkeség volt bejutni a tanárképzésbe. Ők tehetségesek voltak és a mai napig elkötelezettek.”


Forrás: www.nepszava.hu

Szeptember elsejétől ismét Palkovics László felel a felsőoktatásért a kormányban innovációs miniszterként, miután átvette a terület az emberierőforrás-tárcától. Egyetemi források szerint ezzel párhuzamosan ismét előkerülhet a budapesti egyetemek összevonásának terve. Hírek szerint az ELTE-n már értesítették is az elképzelésről a karok vezetőit, akik nem repesnek az örömtől, hiszen a szakterületenkénti összeillesztés következménye karok megszűnése, de legalábbis egybeolvadása lenne.

ITM: a kormány nem tervezi egyetemek összevonását

A kormány felsőoktatást érintő tervei megtalálhatók a kormányzati honlapon elérhető felsőoktatási stratégiában, amelyben egyetemi összevonások, intézményi bezárások nem szerepelnek - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), reagálva a megjelent cikkekre. Az ELTE az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: sem a fenntartóval, sem más egyetemekkel nem folytatnak tárgyalásokat egyes budapesti egyetemek összevonásáról.


Forrás: www.eduline.hu

Több mint háromszáz ingatlanja közül kitüntetett szerepűek a Szegedi Tudományegyetem üdülőházai. Húsz év után ismét bekukkantottunk a balatonboglári SZTE-házakba. Időutazással is felért az egy hetes nyaralás: a visszatérő vendégekkel nosztalgiáztunk, a szakszervezeti vezetőt a jövőről kérdeztük.

A 2019. évi Közalkalmazotti Tanács választás 2019. február 27-én 16 órakor lezárult. A Választási Bizottság e napon összeszámolta a szavazatokat, az aktív dolgozói részvételnek köszönhetően érvényes és eredményes volt a választás.

Tájékoztatás az SZTE Közalkalmazotti Tanács választásról

A Közalkalmazotti Tanács megválasztására 2019. február 25-én, hétfőn, 26-án, kedden és 27-én, szerdán 9 és 16 óra között lehet szavazni.

A Szegedi Tudományegyetem Közalkalmazotti Szabályzata értelmében a Közalkalmazotti Tanács választás két fordulóból áll (jelölés és választás), amely keretében az egyetemen – öt év időtartamra – új 13 fős Közalkalmazotti Tanács kerül megválasztásra.

A Szegedi Tudományegyetemen jelenleg működő Közalkalmazotti Tanács mandátuma 2019. év február végén lejár. A választás megszervezésére és lebonyolítására a jelenlegi Közalkalmazotti Tanács 2018.12.10. napján Választási Bizottság (VáB) felállításáról döntött, egyúttal felkérte Dr. Gyenes Kálmánt a VáB elnöki feladatainak ellátására.

Rendezvénynaptár

Rendezvénynaptár *

    Kövess minket

    Facebook